Лобкова воша
Лікар-акушер-гінеколог Гречка Л.Д.
Лобкова воша (лат. Pthirus pubis), або площиця – вид специфічних ектопаразитичних комах , середовищем існування яких є тіло людини, головним чином лобкова область, статеві органи, зона анального отвору, іноді інші покриті волоссям ділянки тіла. Ці паразити поширені повсюдно.
Відмінна риса даного виду вошей – нездатність жити на волосистій частині голови людини. Це обумовлено тим, що «ноги» лобкових вошей мають пристосування (чіпкі кігтики) для утримування виключно на волоссі трикутного перерізу, а волосся на голові людини має круглий переріз.
Лобкові воші живуть, харчуються і розмножуються тільки на поверхні тіла свого хазяїна – людини. Поза тіла ці комахи швидко гинуть. Харчуються кров’ю і тканинними рідинами хазяїна. Без їжі воша гине протягом доби. Іноді поза тілом людини лобкова воша впадає в анабіоз, в такому стані може перебувати протягом
декількох місяців.
Симптоми при лобковому педикульозі.
При укусах вошей людина відчуває сильний свербіж. При розчухах шкіри утворюються екскоріаціі, які можуть нагноюватися з появою дерматиту, екземи, гнійничкових поразок. При тривалому перебігу педикульозу при відсутності адекватного лікування шкіра лущиться, товщає, покривається пігментними плямами.
Зараження здорової людини від хворої можливе при близькому контакті, статевому акті.
Будова.
Будова лобкової воші має характерні особливості. Розміри дорослої особини складають 1-3 мм, причому самки більше самців у 1,5 рази. Це найдрібніша людська воша. Має коротке, надмірно сплощене тіло, причому груди ширші, ніж черевце, три пари кінцівок. Передня пара «ніжок» тонша і коротша за інших. Форма тіла схожа на щит з могутніми кінцівками. Воші вторинно позбавлені крил. На голові розташовані
ротові органи колюче-сисного типу, вусики, очі редуковані.
Розвиток площиці відбувається із неповним перетворенням. Самка відкладає яйця (гниди) і приклеює їх до волосся в’язким секретом. Середня тривалість життя самки становить, в середньому, близько одного місяця. За цей період вона відкладає до 50 яєць, з яких через 5-8 діб вилуплюються личинки. Личинки, або німфи розвиваються при температурі від 20 до 40 ° C на протязі двох тижнів, перетворюючись в імаго.
Лікування.
Лікування педикульозу, обумовленого зараженням лобковими вошами, включає дезінсекційні заходи. Більшість засобів від лобкових вошей містять у своєму складі піретроїди. Це шампуні, креми, емульсії, спреї, тощо. До профілактичних заходів належить дотримання правил особистої гігієни, а також обмеження контакту із зараженими людьми.
При виявлені захворювання ні в якому разі не потрібно займатися самолікуванням. Одразу після появи скарг потрібно звернутися до лікаря. Пам’ятайте самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.