Варикозна хвороба нижніх кінцівок
лікар-хірург — Греш І.В.
Варикозна хвороба нижніх кінцівок або варикозне розширення вен нижніх кінцівок – розширення поверхневих вен, що супроводжується неспроможністю клапанів судин і порушенням кровотоку. Це найпоширеніше захворювання периферичних судин. Згідно епідеміологічних даних, різні форми цього захворювання зустрічаються в 26-28% жінок і 10-20% чоловіків працездатного віку.
ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ВАРИКОЗНОЇ ХВОРОБИ
- Спадковість.
- Вагітність традиційно вважається одним з основних факторів ризику розвитку варикозної хвороби, що пояснює, зокрема, більш часте (в 3-4 рази) ураження жінок.
- Ожиріння – доведений фактор ризику варикозної хвороби. При цьому збільшення індексу маси тіла до 27 кг/м2 і вище зумовлює зростання частоти захворювання на 33%.
- Спосіб життя та праці має суттєвий вплив на розвиток і перебіг варикозної хвороби. Зокрема, доведено несприятливий вплив тривалих статичних навантажень із підйомом вантажів або нерухомим перебуванням в положенні стоячи і сидячи.
- На перебіг варикозної хвороби несприятливо впливає тісна нижня білизна, що здавлює венозні магістралі на рівні пахових складок, і різні корсети, що підвищують внутрішньочеревний тиск.
- Висока частота варикозної хвороби в індустріально розвинених країнах якоюсь мірою обумовлена особливостями харчування. Високий ступінь переробки харчових продуктів і зменшення в раціоні сирих овочів і фруктів привело до постійного дефіциту рослинних волокон, необхідних для ремоделювання венозної стінки і хронічних запорів, які є причиною перманентного підвищення внутрішньочеревного тиску.
- Дисгормональні стани беруть участь в розвитку варикозної хвороби. Їх роль в останні роки прогресивно зростає, що обумовлено широким використанням засобів гормональної контрацепції, популяризацією гормонозамісної терапії в передклімактеричний період і при лікуванні остеопорозу. Доведено, що естрогени і прогестерон, а також їх похідні знижують тонус венозної стінки за рахунок поступового руйнування колагенових і еластичних волокон.
КЛІНІЧНА КАРТИНА ВАРИКОЗНОЇ ХВОРОБИ
Варикоз – це захворювання, яке небайдуже до прекрасної статі. Варикозним розширенням вен ніг жінки хворіють в середньому в три рази частіше ніж чоловіки.
Ознаки варикозу:
- вузлуваті розширення підшкірних вен, біль, важкість у ногах, набряки стопи і гомілки, втома в ногах до кінця дня. Варикозні вузли часто схильні до утворення тромбів і інфікуванню. Можуть виникнути флебіт
- запалення судин або тромбофлебіт
- запалення судин, ускладнене утворенням тромбів. По ходу вен виникають тверді сильно болючі тяжі. Шкіра змінюється, втрачає свої еластичність і колір стає щільною, темно-коричневою. При легкій травмі виникають виразки. Молода жінка може стати інвалідом вже в 40 років.
Одним з найсерйозніших ускладнень варикозу є тромбофлебіт ! Ця патологія небезпечна тим, що тромб може відірватися, з потоком крові потрапити в легеневу артерію і спричинити смерть людини. Саме тому варикозне розширення вен є небезпечним захворюванням, яке необхідно лікувати.
Симптоми варикозних вен
1. Біль.
Причин болю при варикозі вельми і вельми багато. Різновид болю при варикозі також вельми багатий:
- Гарячий пульсуючий біль
- Нічні судоми і свербіж у м’язах
- Болі при ходьбі
- Біль по ходу венозних стовбурів
- Загальна біль і ломота в ногах
2. Набряки в ногах.
3. Почуття розпирання і важкості в ногах.
4. Зміни шкіри. Спочатку шкіра стає сухою, з’являється пігментація – шкіра ніг темніє, покривається коричневими «плямами». Пізніше до цих симптомів можуть приєднатися різні дерматити, екземи і так звані трофічні розлади у вигляді ранок, що погано гояться, аж до утворення виразок.
5. Покручені, подовжені варикозні вени, що виступають над поверхнею шкіри гомілок і стоп, з мішкоподібними, циліндричними або змішаними розширеннями.
6. Судинні зірочки . Так, до групи пацієнтів з варикозною хворобою вен відносять і осіб з розширенням дрібних вен, оскільки причини появи їх – одні й ті ж.
Найбільш ранні стадії розвитку варикозної хвороби дуже складно піддаються виявленню і діагностиці, адже на самих ранніх стадіях хвороби відсутня основна її ознака – варикозне розширення вен. А перші і самі ранні симптоми варикозного розширення вен, такі як відчуття тяжкості ніг, помірний біль в ногах, підвищена стомлюваність, зустрічаються і при початкових стадіях захворювань артерій, плоскостопості, поперековому остеохондрозі. У таких складних випадках поставити правильний діагноз самому неможливо – потрібно консультація лікаря або навіть декількох фахівців.
Найчастіше жінки помічають перші ознаки варикозу навесні, коли можна змінити гардероб, але невідомо звідки з’явилися венозні «візерунки» на ногах, гомілках і стегнах. Нога деформується, стає синюшною і непривабливою.
Найперші симптоми варикозного розширення вен ніг, за якими ви самі можете запідозрити початок варикозної хвороби, – це посилення малюнка вен на шкірі ніг. Цей дефект, як ми вже відзначали, найчастіше відзначають у себе молоді жінки: на гомілках або на стегнах вони помічають вени, яких раніше не було. Жінок турбує ця судинна сіточка лише як косметичний дефект. Такі пацієнтки найчастіше якщо й звертаються до лыкаря, то лише для усунення косметичного дискомфорту. Прогресування варикозної хвороби вже проявляється виступаючими над поверхнею шкіри варикозних вузлів. Виявити варикозні вузли найчастіше можна на внутрішній поверхні гомілок або стегон. При довгій ходьбі або тривалому стоянні проявляється такий симптом варикозу як стомлюваність, тяжкість у ногах, відчуття розпирання (найчастіше – в литках). Ці симптоми особливо яскраво проявляються при тривалому перебуванні в положенні сидячи або стоячи. З’являється також і ниючий або гострий біль в місцях варикозних вен (розширених вен), судоми в литкових м’язах, особливо до вечора, а іноді й вночі.
Але варикоз, якщо їм серйозно не займатися, не відступає а прогресує. З часом з’являються такі симптоми варикозних вен як покручені темно-сині внутрішньошкірні вени, що виступають над поверхнею шкіри гомілок і стоп і схожі на грона перестиглого червоного винограду. Все це супроводжується розпираючим болем в ногах і литках, почуттям жару в ногах, нічними судомами в литкових м’язах, набряками. Поступово до цих симптомів приєднуються зміни шкіри. Спочатку шкіра стає сухою, вона темніє, на ній з’являється пігмент – коричневі плями. Трохи пізніше починають приєднуватися так звані трофічні розлади: погано загоюються ранки-екземи і навіть виразки. Біль починає турбувати все частіше, особливо у другій половині дня або по вечорах.
ЛІКУВАННЯ ВАРИКОЗНОЇ ХВОРОБИ
Лікування варикозної хвороби повинно бути комплексним та індивідуальним, найчастіше, включає комбінацію консервативного та оперативного лікування.
ПРОФІЛАКТИКА ВАРИКОЗНОЇ ХВОРОБИ
У профілактичних цілях варто іноді робити коагулограмму. Саме вона розповість про ступінь згортання крові. Бо якщо з яких-небудь причин показники густоти крові збільшені, це може позначитися на ступені її прохідності по венозних клапанів, аж до утворення тромбів. Уникнути цього можна, якщо періодично здавати комплексні аналізи крові і вживати заходів у разі потреби.
Уникайте зайвого впливу тепла. При підозрі на утворення варикозу, а тим більше при вже придбаному захворюванні, категорично не можна грітися в лазні чи сауні, навіть час прийняття гарячих ванн необхідно максимально скоротити. Так звані водно-теплові процедури здатні посилювати захворювання. Краще віддати перевагу контрастному душу, такий перепад температур навпаки дуже ефективний для профілактики венозних захворювань. Однак не забувайте, що дуже гаряча вода шкідлива при даному захворюванні.
При прийнятті будь-яких ліків слід уникати гормонних препаратів. Вони можуть посилювати протягом варикозу. Якщо є можливість, краще повністю виключити їх застосування. Це стосується і гормональної контрацепції. У будь-якому випадку варто проконсультуватися у лікаря-флеболога.
Багато жінок вважають за краще вечірнім прогулянкам, наприклад, перегляд телевізора або «вечір перед комп’ютером». Здавалося б, чим не відпочинок? Однак відсутність руху – це ще не повноцінний відпочинок для ваших вен, так як процеси всередині організму, в тому числі і в системі кровообігу, починають протікати абсолютно в іншому спектрі. Знижується тонус м’язів і судинних стінок, потроху, але фундаментально набирається вага, а це і є процеси, які спонукають до виникнення варикозу. Більше рухайтеся і займайтеся спортом: прогулюйтеся звичайним кроком 2-3 км щодня, щоб поліпшити стан судин і загальне самопочуття, запишіться в басейн.
Носіть зручне взуття. При варикозному розширенні вен суворо забороняється взуття на підборах. А з метою профілактики захворювання її дозволяється надягати тільки на короткий час (вечірка, похід в театр). І то за умови, що висота каблука не перевищує 3-4 см, а сам каблук має стійку основу. Якщо дрес-код офісного працівника передбачає саме туфлі на підборах, варто носити їх тільки в офісі, а добиратися на роботу і додому в інший взуття на плоскій підошві.
Крім прогулянок на свіжому повітрі і заміни поїздки в ліфті на підйом по сходах, для лікування і профілактики різних венозних захворювань ніг дуже ефективні такі прості вправи:
- протягом дня треба піднімати ноги вгору по 3-4 рази, причому зафіксувати їх в верхньому положенні на 3-5 хвилин. Таке положення ніг сприяє «відпливу» венозної крові, а значить, зменшення тиску на стінки судин,
- підніміться навшпиньки і стійте так 2-3 хвилини,
- перемістіть вагу з п’ятки на пальці, на внутрішні сторони стоп, а потім на зовнішні (25-30 разів),
- зробіть 10 легких стрибків навшпиньки,
- займайтеся на фітболі.
Поради для запобігання варикозу
- Усі домашні роботи, які тільки можете, виконуйте сидячи, помістивши прямі ноги на стілець або табуретку.
- Кожен день відпочивайте лежічи 15-20 хв. Підклавши під ноги подушку або валик так, щоб вони знаходилися трохи вище решти тіла. У такому положенні можна дивитися телевізор, читати, а також спати.
- Так як ультрафіолетові промені знижують еластичність тканин, від сонячних ванн і соляріїв краще відмовитися.
- Не варто приймати гарячу ванну і паритися в сауні, так як вони посилювати кровотік.
- Не носіть вузькі, обтягуючі брюки, тісне, незручне взуття – вони перетискають вени ніг, порушуючи нормальну циркуляцію крові.
- Регулярно обливайте ноги прохолодною водою. Несильним струменем душа проведіть від пальців до п’ят, потім вгору по гомілці до колінної впадини спочатку по одній нозі, потім – по інший. Точно так же проведіть струменем по передній частині ноги, починаючи від пальців до коліна.
- Влітку ходіть по воді, високо піднімаючи коліна. Взимку можна “потоптатися” у ванні, наповнивши її ледь теплою водою. Це дуже корисно.
- Носіть антиварикозні компресійні панчохи.
Сьогодні варикозом вен страждає половина населення планети. Навіть, якщо на ногах відсутні прояви варикозу – це не означає, що захворювання обійшло вас стороною. Варикозна хвороба вражає однаково жінок і чоловіків в самому різному віці, але частіше за все захворювання проявляється у людей у віці 25-40 років.
Унікальність варикозної хвороби полягає в тому, що хворобливі відчуття з’являються тільки на ранніх етапах захворювання. Чим більшими стають вени, тим менше вони турбують свого господаря. Зрозуміло, не завжди неприємні відчуття в нижніх кінцівках пов’язані з варикозом, але порушення дискомфорту не повинно залишитися непоміченим! Треба обов’язково здатися фахівця!