УРЕАПЛАЗМОЗ
Уреаплазмоз (уреаплазмозна інфекція) – умовна назва запального процесу в сечостатевих шляхах у разі, коли при лабораторному обстеженні виявлено Ureaplasma urealyticum (species) при відсутності інших патогенних збудників.
Уреаплазма – бактерії, позбавлені клітинної стінки, відносяться до сімейства Mycoplasmatacea, рід Ureaplasma налічують 2 види: – Ureaplasma urealiticum , Ureaplasma parvo . Особливістю їх (на відміну від мікоплазм) є здатність гідролізувати сечовину (містять фермент для її гідролітичного розщеплення). Досить стійкі до ряду антибіотиків, що пригнічують ріст інших видів мікоплазм. Своєрідність біології уреаплазм виявляється і в їх відносно швидкому зростанні.
Шляхи передачі Уреаплазми
Зараження відбувається переважно статевим шляхом.
Уреаплазма (Ureaplasma urealiticum) може викликати:
- Уретрит
- Цистит
- Простатит
- Пієлонефрит
- Запальні захворювання органів малого тазу (ендометрит, сальпінгіт)
- Різні форми безпліддя
- Сечокам’яну хворобу
Уреаплазмоз у чоловіків і, особливо у жінок часто протікає малосимптомно або навіть без будь-яких клінічних проявів та суб’єктивних відчуттів. У 80% випадків чоловіки, хворі негонококковим уретритом, є носіями уреаплазм.
Високий відсоток виділення уреаплазм і мікоплазм при трихомоніазі, гонореї, хламідіозі, генітальному герпесі. Це свідчить про роль змішаної мікоплазменно – гонококової, мікоплазменно – вірусної, мікоплазменно – трихомонадної, мікоплазменно – хламідійної інфекції в етіології різних запальних процесів в сечостатевій системі.
Симптоми уреаплазмозу
Як і при багатьох інших інфекціях, захворювання не має симптомів, специфічних для даного збудника. Симптоми уреаплазмоза виникають через 3-5 тижнів з моменту зараження. Хворий відзначає печіння або свербіж при сечовипусканні, виділення з сечовипускного каналу, так само може бути невеликий підйом температури. Іноді неприємні відчуття в області паху і простати. Слід зазначити, що уреаплазмоз проявляється незначними симптомами, які мало турбують хворих, а часто взагалі не проявляється (особливо у жінок)
Уреаплазмоз у чоловіків
- скудниі прозорі виділення з сечовипускного каналу;
- помірний біль і печія при сечовипусканні;
- симптоми простатиту (при ураженні передміхурової залози).
Уреаплазмоз у жінок
- скудні прозорі виділення з піхви;
- помірний біль і печія при сечовипусканні;
- біль в низу живота (при запаленні матки і придатків).
Уреаплазми (Ureaplasma urealiticum) можуть впливати на взаємодію сперматозоїдів і яйцеклітину або викликати запальні процеси верхніх відділів жіночої статевої системи, що призводять до непрохідності маткових труб. Скупчення уреаплазми може негативно вплинути на процес імплантації заплідненого плодового яйця.
Запальні процеси в статевих органах, викликані уреаплазмами, можуть призвести до порушення функцій репродуктивної системи аж до повної відсутності можливості зачаття.
Лабораторна діагностика уреаплазми
Основними методами лабораторної діагностики уреаплазм є:
- Імуноферментний аналіз (ІФА)
- Реакція непрямої імунофлюоресценції (РНІФ)
- Реакція прямої імунофлюоресценції (РПІФ)
- Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР)
- Культуральні методи (бактеріологічний посів на живильні середовища)
Визначення специфічних антитіл до уреаплазми не є обгрунтованим, тому що вони мають слабку імуногенність внаслідок відсутності у них клітинної стінки. При безплідді чоловіків доцільно досліджувати сперму мікробіологічними методом.
Лікування сечостатевого уреаплазмозу
Виявлення уреаплазм не означає наявності захворювань з ними пов’язаних. Тому для підтвердження діагнозу або виключення захворювань, пов’язаних з уреаплазмами застосовуються різні клініко-лабораторні методи дослідження. Це важливо, оскільки деякі захворювання, асоційовані з Ureaplasma spp. можуть протікати безсимптомно і пацієнти можуть не пред’являти скарг. В основному застосовуються такі методи діагностики:
Чоловіки
- зовнішній огляд статевих органів
- пальпаторне дослідження мошонки (придатків яєчка, яєчок, сім’яного канатика)
- ректальне обстеження передміхурової залози і сім’яних міхурців
- мікроскопічне дослідження мазка з уретри
- мікроскопічне дослідження осаду сечі – 2-стаканнна проба
- мікроскопічне дослідження секрету простати
- спермограма
- ультразвукове дослідження передміхурової залози і органів мошонки
Жінки
- огляд переддвір’я піхви, стінок піхви і шийки матки
- бімануального дослідження матки і придатків
- мікроскопічне дослідження мазків з уретри, піхви і цервікального каналу
- мікроскопічне дослідження осаду сечі
- ультразвукове дослідження матки і придатків
- лапароскопія за показаннями
За відсутності виявлення патологічних змін, скарг і за наявності уреаплазм, виявлених достовірними методами дослідження, стан пацієнта розцінюється як уреаплазмопозитивність.
Протимікоплазменна терапія повинна бути комплексною і включати не тільки антибактеріальні засоби впливу на збудника, але і міри підвищення захисних сил організму, фізіотерапевтичне і місцеве лікування, боротьбу з супутніми захворюваннями. Тривалість терапії може варіювати від 7 до 14 днів і більше. Зазвичай достатньо 1-2 курсів лікування, за умови, якщо статевий партнер також лікується.
При виявлені захворювання ні в якому разі не потрібно займатися самолікуванням. Одразу після появи скарг потрібно звернутися до лікаря. Пам’ятайте самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.
Лікар акушер-гінеколог Матюк Т.Б