Про захворювання та вакцини
COVID-19
Імунізація безпечною та ефективною вакциною проти COVID-19 є найважливішим компонентом стратегії Уряду України у подоланні гострої фази пандемії COVID-19.
Наші завдання:
- зменшити тягар смертей і хвороб від пандемії COVID-19;
- зменшити соціально-економічні потрясіння шляхом стримування передавання вірусу, скорочення кількості важких випадків захворювання і смерті або комбінації цих стратегій;
- забезпечити безперервність життєво важливих послуг, включно з послугами охорони здоров’я.
24 грудня 2020 року Наказом МОЗ №3018 була затверджена Дорожня карта з вакцинації від COVID-19.
Основним завданням Дорожньої карти з вакцинації протягом 2021–2022 років є охоплення вакцинацією проти коронавірусної хвороби COVID-19 не менше 50 % населення України (20 866 390 людей). Водночас, підходи до впровадження програми з вакцинації значною мірою формуються фактором доступності вакцин.
Кампанія з вакцинації в Україні буде проводитися в 5 етапів, упродовж яких буде вакциновано 9 пріоритетних груп населення. Щойно вакцини буде достатньо для всіх, держава забезпечить нею людей поза групами ризику.
Туберкульоз
У 2016 році захворюваність на ТБ складала 54,7 випадків на 100 тис. населення. Найвищі рівні захворюваності на туберкульоз зареєстровані серед населення Одеської, Херсонської, Київської, Миколаївської та Кіровоградської областей. (Більше інформації щодо стану захворюваності та заходів з протидії розповсюдженню туберкульозу за посиланням).
Туберкульоз — це небезпечне інфекційне захворювання. Для захисту дитячого населення від найбільш важких форм туберкульозу в багатьох країнах світу проводиться масова імунізація новонароджених вакциною БЦЖ. До таких країн належить і Україна.
Щеплення проти туберкульозу в Україні відповідно до чинного законодавства є обов’язковим і передбачено Національним Календарем щеплень, відповідно до якого вакцинація проводиться у перший тиждень після народження дитини.
Для вакцинації проти туберкульозу в Україні використовується ВАКЦИНА БЦЖ, ЛІОФІЛІЗОВАНА/BCG VACCINE FREEZE-DRIED, яка закуплена за кошти Державного бюджету.
Що вам необхідно знати про вакцину, як доглядати за дитиною та місцем щеплення БЦЖ та про інші важливі аспекти вакцинації, читайте у Пам’ятці.
Поліомієліт
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричинює поліовірус. Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, з виникненням парезів і паралічів, іноді може закінчуватися смертю хворого.
Вірус поліомієліту поширюється від людини до людини через фекалії та слину, особливо через заражену їжу та воду. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п’яти років.
Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти шляхом вакцинації. Вакцину від поліомієліту вводять кілька разів, і вона захищає людину впродовж усього її життя. Перші клінічні ознаки захворювання виникають через сім-чотирнадцять днів після того, як вірус потрапив в організм людини. Таким чином, інкубаційний період поліомієліту триває від одного до двох тижнів.
На сьогоднішній день не існує спеціального противірусного лікування даного захворювання.
Протікати захворювання може як в дуже легкій формі, так і у вкрай важкій. Першими симптомами поліомієліту є сильне підвищення температури тіла, головний біль, нежить, фарингіти. Можливі шлунково-кишкові розлади. Після короткого періоду поліпшення стану (2-4 дні) з’являється друга хвиля гарячки, загальне самопочуття різко погіршується. Через кілька днів у хворого раптово розвивається параліч. Найчастіше хвороба вражає ноги, рідше настає параліч м’язів тулуба і голови. У важких випадках – параліч дихальних м’язів і діафрагми, що призводить до порушення дихання і кровообігу.
Відновлення функцій м’язів може тривати кілька місяців або років. Але в багатьох випадках повністю одужати від поліомієліту неможливо. Близько 5% хворих помирають, в основному, від порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються такі деформації хребта і кінцівок, які залишають людину інвалідом на все життя. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, ателектази легенів, інтерстиціальний міокардит, гостре розширення шлунка, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.
Захворіти на поліомієліт може кожна людина. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до 5 років.
Поліомієліту можна запобігти тільки за допомогою імунізації. Існує безпечна і ефективна вакцина від поліомієліту – оральна поліовакцина (ОПВ). ОПВ забезпечує необхідний захист дітей від поліомієліту. У разі її неодноразового застосування вона захищає дитину довічно. У 1988 році уряди створили Глобальну ініціативу щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, в якому беруть участь національні уряди, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центри по боротьбі із захворюваннями США і ЮНІСЕФ. З моменту створення ГІЛП число випадків захворювання на поліомієліт в усьому світі скоротилося більш ніж на 99%. Всього 20 років тому поліомієліт щодня викликав параліч у 1000 дітей. У 2010 році були паралізовані 1349 дітей. Поліомієліт є однією з небагатьох хвороб, які можна повністю ліквідувати, як це сталося з віспою. Викорінивши поліомієліт, ми принесемо користь дітям усього світу, і жодній дитині не доведеться більше відчути біль паралічу, викликаного поліомієлітом. Поліомієліт не має безпосереднього господаря (тобто він не вражає тварин, і його вірус не може існувати серед тварин, подібно до того, як малярія існує, наприклад, в москітів); для захисту дітей від поліомієліту існує безпечна і ефективна вакцина, він не виживає протягом тривалого часу в навколишньому середовищі і хоча він є заразним, його інфекційний період відносно нетривалий.
Щеплення проводиться, починаючи з двох місяців. Наступну дозу вводять у чотири місяці, потім у шість місяців. Ревакцинація здійснюється в 18 місяців, 6 і 14 років.
В Україні для забезпечення вакцинації за кошти державного бюджету закуплено вакцину ІМОВАКС ПОЛІО ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ПОЛІОМІЄЛІТУ ІНАКТИВОВАНА РІДКА, суспензія для ін’єкцій по 5 мл (10 доз) у флаконі з захисним ковпачком.
Дифтерія. Правець. Кашлюк
Дифтерія – інфекційне захворювання, що викликається коринебактерієй (дифтерійна паличка). Інфекція проявляється інтоксикацією і утворенням характерних плівок на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів (рідше – на кон’юнктивах, в ранах, статевих органах та інше), ураженням нервової та серцево-судинної систем.
Ускладнення: міокардит (запалення серцевого м’яза), поліневрит (множинне запалення нервів), паралічі, порушення зору (двоїння), ураження нирок. Єдиним засобом профілактики є щеплення, ефективність якої становить 95-100%.
Правець – інфекційне захворювання, що викликається бактерією клострідіум, що вражає як людей, так і тварин. Прогноз у разі захворювання несприятливий. Незважаючи на екстрену реанімацію, смертність досягає 25-80%. Смерть, як правило, настає в результаті спазму дихальних м’язів і паралічу серцевого м’яза. Єдиним засобом профілактики є щеплення, ефективність якого становить 95-100%.
Кашлюк – інфекційне захворювання, що викликається бактерією бордетел (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Найбільш характерною ознакою коклюшу є затяжний нападоподібний спазматичний кашель. Приблизно у кожної десятої дитини, яка захворіла на коклюш, розвивається запалення легень, у кожного 50-го виникають судоми (у 3% немовлят). В 1 на 250 випадків (у 1% грудних дітей) вражається головний мозок (енцефалопатія). Кашлюк і його ускладнення можуть призвести до смерті дитини, пік смертності від коклюшу припадає на вік до 1 року. Єдиним надійним засобом специфічної профілактики кашлюку є вакцинація.
З метою імунопрофілактики захворювань на кашлюк, дифтерію та правець в Україні використовується ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ДИФТЕРІЇ, ПРАВЦЯ ТА КАШЛЮКУ, АДСОРБОВАНА, З ЦІЛЬНОКЛІТИННИМ КАШЛЮКОВИМ КОМПОНЕНТОМ, суспензія для ін’єкцій, по 10 доз (одна доза 0,5 мл) по 5 мл у флаконах № 50 у пачці з картону (АКДС) та ПЕНТАКСИМ (PENTAXIM), комбінована вакцина для профілактики дифтерії, правця, кашлюка (ацелюлярний компонент), поліомієліту та захворювань, спричиненої Haemophilus inflenzae типу b/суспензія для ін’єкцій у попередньо заповненому шприці по 0,5 мл (з прикріпленою голкою або двома окремими голками) та порошок Hib у скляному флаконі в блістері ПВХ № 1).
Кір. Паротит. Краснуха
Вакцинація проти кору, паротиту, краснухи (КПК) захищає організм дитини від цих трьох, на перший погляд, не смертельних, але дуже підступних захворювань. Кір є високоінфекційною хворобою – кількість сприйнятливих осіб, які захворіють після контакту із вірусом, перевищує 80%.
Кір – це інфекційне захворювання, основними симптомами якого є характерні плями, що з’являються спочатку на слизовій оболонці рота, після чого поширюються по всьому тілу. Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із носієм. Досить, наприклад, побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина. Крім того, приблизно у третини тих, хто хворіє на кір, спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом та енцефалітом (запаленням головного мозку). Енцефаліт трапляється рідко, проте якщо він розвивається, то пов’язаний з високим рівнем смертності (приблизно у 15 % випадків призводить до смерті); у 25 % пацієнтів, які вижили, залишаються невиліковні вади. Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей.
У середні віки кір часто називали «дитячою чумою». Більш того, він дуже небезпечний для вагітних жінок: у цьому випадку зараження загрожує викиднями і серйозними порушеннями у плода.
Краснуха – це системна вірусна інфекція. Типова дитяча хвороба, що спостерігається у дітей віком від 5 до 14 років. Перебіг краснухи трохи нагадує кір або ГРЗ: підвищення температури, червона висипка по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів.
У дітей краснуха може бути взагалі не помічена через легкі, непостійні симптоми.
Незважаючи на те, що краснуха перебігає у дітей настільки легко, що залишається непоміченою, у підлітків та дорослих це захворювання може спричинити тяжкі ускладнення: артропатію, розлади з боку ЦНС та синдром вродженої краснухи (СВК). СВК призводить до викиднів, мертвонародженості або множинних вроджених вад плода.
Найбільший ризик вона представляє для дорослих людей і вагітних жінок, у яких немає імунітету до захворювання.
Епідемічний паротит – висококонтагіозна генералізована вірусна інфекція, що характеризується болісним опуханням однієї або двох привушних залоз. Епідемічний паротит у народі більш відомий під назвою свинка, оскільки через ураження слинних залоз хворий має дуже специфічний вигляд.
У даний час від епідемічного паротиту найчастіше страждають не діти, а підлітки та дорослі люди. У старшій віковій групі його прояви та наслідки можуть бути значно тяжчими і навіть летальними. До ускладнень епідемічного паротиту належать орхіт (запалення яєчок), мастит (запальний процес у молочній залозі), менінгіт (запалення м’якої мозкової оболонки), енцефаліт (запалення головного мозку) та артропатія.
На жаль, противірусної терапії проти цих захворювань сьогодні не існує, тому захистом від можливих ускладнень під час таких захворювань є лише вакцинація, тобто щеплення від кору, краснухи, паротиту (КПК).
Вакцинація КПК передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини, що захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань – кору, епідемічного паротиту та краснухи.
Завдяки додатковим заходам з проведення імунізації проти кору, що проводяться з ініціативи Міністерства охорони здоров’я України, станом на 01.11.2017 вдалося досягнути рівня виконання річного плану вакцинації у 80,5% серед дітей першого року життя. Рекомендований рівень 95%. Для забезпечення вакцинації проти кору, паротиту та краснухи в Україні застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія, комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи та вітряної віспи, жива атенуйована — ліофілізований порошок для ін’єкцій у монодозових флаконах у комплекті з розчинником у попередньо наповнених шприцах у комплекті з двома голками № 1, № 10, у попередньо наповнених шприцах № 1, № 10, № 20, № 50 або ампулах № 1, № 10, № 100) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США, комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи; ліофілізований порошок для ін’єкцій у мультидозових (2 дози) флаконах № 10 у комплекті з розчинником у ампулах № 10 в окремій упаковці).
Вірусний гепатит В
Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку і здатна викликати як гостру, так і хронічну хворобу. Цей вірус передається в результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.
Згідно з оцінками, 257 мільйонів людей хронічно інфіковані вірусом гепатиту В (що визначається як позитивна реакція на наявність поверхневого антигену гепатиту В протягом принаймні 6 місяців).
Приблизно 686 000 людей вмирають щорічно від інфекції гепатиту В, включаючи цироз і рак печінки в результаті хронічної інфекції гепатиту В.
Гепатит В є серйозним фактором професійного ризику для працівників охорони здоров’я.
Однак це захворювання можна попередити за допомогою наявної в даний час безпечної та ефективної вакцини.
Для вакцинації проти вірусного гепатиту В в Україні використовується вакцина ЕУВАКС В/EUVAX B ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГЕПАТИТУ В, РЕКОМБІНАНТНА РІДКА Суспензія для ін’єкцій, 10 мкг/дозу по 0,5 мл (1 доза) у флаконах, № 10 у пачці.
Гемофільна інфекція типу b (ХІБ/Hib)
Гемофільна інфекція типу b (ХІБ/Hib) – спричиняє такі захворювання, як гнійний менінгіт – інфекція оболонки головного та спинного мозку, яка може призвести до враження нервової системи; пневмонію – запалення легень; епіглотит – тяжкий набряк горла, що ускладнює дихання; сепсис – інфекція крові; артрит – інфекція суглобів; остеомієліт – інфекція кісток і перикардит – інфекція серцевої сумки та навіть в деяких випадках може призвести до смерті.
За статистикою, від 3 до 6% випадків гемофільної інфекції типу b у дітей є фатальними; до 20% пацієнтів, які вижили після менінгіту, викликаного Hib, втрачають слух або мають неврологічні ускладнення.
Бактерії Hib – локалізуються в носоглотці та можуть передаватися іншим людям повітряно-крапельним шляхом. Інфікування відбувається найчастіше у дітей у віці до 2 років з ослабленими захисними силами, в результаті переходу від форми носійства до захворювання або внаслідок контакту із здоровим носієм або хворими.
Найкращим способом запобігання гемофільної інфекції типу b є вакцинація. Щеплення від Hib включено до Календаря профілактичних щеплень. Вакцинувати дитину треба тричі: в 2 місяці, в 4 місяці та в 1 рік. Лише так можна забезпечити їй надійний захист від Hib.