Шкідливий вплив куріння
Лікар загальної практики сімейної медицини — Ільге Т.М.
В тютюновому диму міститься:
більше 4000 хімічних сполук, з них понад 40 особливо небезпечні, тому що викликають рак, а також кілька сотень отрут: нікотин, бензапірен, ціанід, миш’як, формальдегід, вуглекислий газ, окис вуглецю, синильна кислота і т.д. У сигаретному диму присутні радіоактивні речовини: полоній, свинець, вісмут. Нікотин по своїй отруйності дорівнює синильній кислоті.
Паління надзвичайно шкодить здоров’ю людини
Пачка сигарет в день – це близько 500 рентген опромінення за рік! Температура тліючої цигарки 700-900 градусів! Легені курця зі стажем – чорна, гниюча маса. Після затяжки нікотин потрапляє в головний мозок через 7 секунд. Нікотин викликає спазм судин, у зв’язку з чим порушуються насичення тканин киснем. Спазм дрібних судин робить шкіру в’янучою. Шкода куріння ще й у тому, що з’являється неприємний запах з рота, жовтіють зуби, запалюється горло, червоніють очі від постійного роздратування димом. У всьому світі нікотин відноситься до дозволеного наркотику, від нього так само як від героїну і інших важких наркотиків розвивається залежність, але підступність його в тому, що це відбувається непомітно і тривало. Українці щорічно викурюють 265 мільярдів сигарет на рік, це близько 1800 сигарет на душу населення і цифра ця продовжує щороку зростати.
Шкода куріння в тому, що воно викликає три основних захворювання: рак легенів, хронічний бронхіт, коронарну хворобу. Вже давно доведено, що тютюн є причиною смертності від раку легені в 90% всіх випадків, від бронхіту і емфіземи в 75% і від хвороби серця в приблизно 25% всіх випадків. Приблизно 25% регулярних курців сигарет померає передчасно. Більшість з цього числа змогли б прожити на 10, 20 або 30 років довше. Померлі внаслідок куріння в середньому втрачають 15 років свого життя.
Куріння завдає страшної шкоди, люди що палять в 13 разів частіше хворіють на стенокардію, в 12 – на інфаркт міокарда, в 10 разів – на виразку шлунку і в 30 разів – на рак легенів.
Немає такого органу, який б не був ураженний тютюном: нирки і сечовий міхур, статеві залози і кровоносні судини, головний мозок і печінка.
Смертельна доза для дорослої людини міститься в одній пачці сигарет, якщо її викурити відразу, а для підлітків – півпачки.
Куріння шкодить серцю, так частота серцевих скорочень у курця на 15000 ударів на добу більше, ніж у некурящого, а доставка кисню тканинам і особливо головному мозку значно знижена, так як судини звужені, плюс до цього чадний газ, який краще «чіпляється» до гемоглобіну і не дає еритроцитам переносити кисень. Цим і пояснюється, чому курці школярі значно відстають у фізичному розвитку від некурящих.
Шкода куріння ще ось у чому: останні роки вчені приділяють пильну увагу речовинам, що викликають рак. До них, в першу чергу, відносяться бензопірен і радіоактивний ізотоп полоній-210. Якщо курець набере в рот дим, а потім видихне його через хустку, то на білій тканині залишиться коричнева пляма. Це і є тютюновий дьоготь. У ньому особливо багато речовин, що викликають рак. Якщо вухо кролика кілька разів змастити тютюновим дьогтем, то у тварини утворюється ракова пухлина.
Для жінки куріння особливо шкідливо, так при першому затягуванні дере в горлі, збільшується частота серцевих скорочень, з’являється неприємний присмак у роті, з’являється кашель, запаморочення, нудота і можлива блювота. Все це прояв захисних реакцій організму. Але курець, яка слідує «новій моді» активно пригнічує захисні функції організму і продовжує робити затягування. З кожним новим затягуванням організм здається і отримує отруєння, захисні реакції згасають і курець не відчуває дискомфорту. З кожною новою пачкою, курець все більше підсаджується на нікотин. Молода дівчина не може не помічати, що у неї з’являється кашель (особливо вранці), з’являється осиплість голосу, запах з рота, шкіра стає в’ялою, жовтіють зуби і взагалі дівчина виглядає старше своїх ровесниць, проте вона продовжує палити, хоча і намагається зменшити шкоду від куріння, переходячи на легкі і «жіночі» (тонкі) сигарети. Але нікотинова залежність вже сформована, і організм починає вимагати свою дозу нікотину, і дівчині доводиться замість однієї звичайної пачки викурювати 2 «жіночих» пачки, щоб отримати свою дозу нікотину. Тютюнові компанії це вже давно знали, тому і пішли на такий крок, і випустили уявні нешкідливі сигарети, хоча шкода виявляється навіть більше і дохід від продажу теж. Грамотні рекламні компанії змушують курців повірити, що це менш шкідливо, хоча це все обман! Багато дівчат так само помічають, що сигарета знижує стрес, це ще більше робить залежною від сигарети, курці не вміють інакше боротися зі стресом.
Через шкоду від куріння у жінок підвищується частота запальних захворювань, що призводить до безпліддя. Німецький лікар-гінеколог Бернхард, обстеживши близько 6 тисяч жінок, встановив, що безпліддя спостерігалося у жінок, що палять в 42%, а у некурящих – лише в 4%. Тютюн дає 96% викиднів, 1/3 недоношених дітей.
Тютюн руйнує і тих, хто курить, і тих, хто народжується від курців, і тих, хто знаходиться поруч з курцями.
Жінки, що палять, як правило, рано старіють, у них передчасно настає полове зів’янення.
Дослідження підтвердили той факт, що до паління схильні люди з психічними розладами. З’ясувалося, що люди з психічними розладами викурюють на 40% більше, ніж здорові. Лікарі впевнені, куріння і психічні розлади взаємно підсилюють один одного.
Шкода від куріння – очевидна, це розуміють і самі курці, тому може пора б і зав’язати?