Полiнози
Лiкар отоларинголог: Ходушко Ю.В.
Полiнози – це алергiчне захворювання, розвиток яких повязаний з пiдвищеною чутливiстю до пилку рослин – дерев, трав, квiтiв.
Показники поширенностi полiнозу: розiзняються в рiзних областях, так як вона залежить вiд географiчних , клiматичних, рослинних та промислових факторiв.
Полiнози проявляються: трiадою симптомiв: сльозотеча ( обумовлює конюктивiт), нежить i бронхоспазм.
Найбiльш типовi симптоми полiнозу – сильний свербiж в носовiй частинi глотки i порожнинi носа, напади чхання з рiдкими видiленнями з носу. Потiм в алергiчний процес поступово залучаються слуховi труби i слизовi носоглотки, що проявляється пiдвищеною чутливiстю до зорових та нюхових подразникiв, захриплiстю голосу i болем в вухах. В деяких випадках єдиним симптомом полiнозу може бути пилкова астма (бронхоспастичний синдром). Iнодi можуть спостерiгатися набряки лицьової частини ( набряк Квiнке) та кропивянки.
Полiноз розвивається за стандартною схемою: пилок проникає до дихальных шляхiв та легенiв. Пилок потрапляє i потiм залишається на очному яблуцi слизових оболонках очей. Вiдразу пiсля проникнення в органiзм пилку, запускається процес iмунного захисту по розпiзнаванню аллергену. Пiсля того як це сталося, включається механiзм вироблення антитiл здатний придушити чужорiдний агент.
Календар цвiтiння:
Дiагностика полiнозiв:
При оглядi отоларинголога – виявляють набряки слизової, зi звуженням носових ходiв. Для виявлення причини полiнозу здiйснують алергопроби.
Лiкування полiнозу:
При средньому ступенi тяжкостi – рекомедується використовувати глюкокортекостероїди мiсцевої дiї ( назальнi спреї).
При тяжкому перебiгу – мiсцевi глюкокртикостероїди комбiнуються з антигiстамiними препаратами загальної дiї. Якщо хворого турбує закладеннiсть носу, можливо застосувати судиннозвужувалнi краплi, термiном не бiльше одного тижня.
Тяжкий перебiг полiнозу поєднаний з звуженням носових ходiв є показанням до хiрургiчного лiкування ( частково видаляють носовi раковини рiзними способами: лазером i крiодеструкцiєю). Самим дiєвим способом боротьби з полiнозом є аллергенспецифiчна iмунотерапiя.
Профілактика полінозу:
- повнiстю виключити замiськi прогулянки на час цвiтiння рослин, що викликають алергiчнi захворювання;
- на роботi та вдома по можливостi не вiкривати вiкна, особливо рано в ранцi i в сухi жаркi днi;
- пацiєнту з полiнозом слiд приймайти душ пiсля приходу з вулицi;
- речi пiсля прання не слiд сушити на вулицi;
- в перiод загострення рекомендується кiлька разiв на день промивати очi i полоскати горло для видалення алергену.