Skip to main content

ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА

Гіпертонічна хвороба – хронічний стан організму, який проявляється підвищеним артеріальним тиском (більше 140/90 мм рт.ст.), що приводить до перебудови судин, серця і нирок.Гіпертонічна хвороба – хронічний стан організму, який проявляється підвищеним артеріальним тиском (більше 140/90 мм рт.ст.), що приводить до перебудови судин, серця і нирок.

Підвищений артеріальний тиск (АТ) або тиск в артеріях в медичній практиці називають «артеріальною гіпертензією», але в побуті більше популярний термін «гіпертонія».

В Україні гіпертонією хворіють близько 13 млн людей. Економічний збиток, обумовлений непрацездатністю, інвалідністю та передчасною смертністю через інсульту, інфаркту, серцевої недостатності або хвороб нирок, більше 2 млрд грн на рік. І тому гіпертонію часто називають тихим убивцею.

Гіпертонічна хвороба виявляється у 20-30 % дорослого населення (старше 40-50 років), але серед чоловіків більше гіпертоніків молодшого віку.

Гіпертонія – це хвороба цивілізації, міське населення майже в 3 рази частіше хворіє ніж сільські жителі.

Головні причини гіпертонії

Постійний стрес, шийний остеохондроз, малорухливий спосіб життя, надмірне споживання солі, куріння, зловживання алкоголем.

Вони викликають: звуження артерій, зміна роботи серця, порушення роботи нирок, підвищення гормонів.

Стадії артеріальної гіпертензії

І – легка, ІІ – середньої важкості, ІІІ – важка.

Симптоми гіпертонії

  • Початкові прояви (багато людей не здогадуються, що у них підвищений АТ, тому що відразу гіпертонія не відчувається): головний біль або важкість у голові, поганий сон, болі або неприємні відчуття в області серця, підвищена втомлюваність, задишка при ходьбі, при диханні: відчуття нестачі повітря, прискорене серцебиття, перебої в області серця, шум у вухах або голові, миготіння перед очима (наприклад, мушок), запаморочення, носові кровотечі, пітливість (наприклад, симптом «вологих долонь»).
  • Для гіпертонічної хвороби характерні: головний біль тупий, після сну, болі в області серця, поганий сон, дратівливість, запаморочення, зниження працездатності, втомлюваність, зниження пам’яті, симптом «мертвого пальця».

При емоційному або фізичному навантаженні, алкогольному ексцесі, перевантаженні рідиною, відміною гіпотензивного лікування може виникнути гіпертонічний криз.

Ускладнення при гіпертонії

  • серце – ішемічна хвороба серця,
  • головний мозок – інсульт, гіпертонічна енцефалопатія, пухлини,
  • нирки – гломерулонефрит, хронічний пієлонефрит,
  • наднирники – феохромоцитома.

Гіпертонія є важливим фактором ризику і головною причиною виникнення багатьох захворювань.

Профілактика гіпертонії

  • Нормалізація режиму дня. Тривалість сну повинна становити не менше 7-8 годин на добу. Бажано вставати і лягати спати щодня в один і той же час. Рекомендується змінити характер роботи : обмежити часті відрядження і нічні чергування.
  • Правильне харчування. Раціон харчування повинен бути повноцінним і включати рибу, нежирні сорти м’яса, крупи, фрукти й овочі. Рекомендується зменшити споживання солі. Також необхідно прислухатися до рекомендацій лікарів щодо алкоголю.
  • Рухливий спосіб життя. У разі гіподинамії рівень фізичного навантаження необхідно збільшувати, але при цьому він не повинен бути надмірним. При гіпертонічній хворобі рекомендуються регулярні заняття, які зміцнюють нервову систему і серцевий м’яз: ходьба і плавання.
  • Психологічне розвантаження. Стрес є одним з основних факторів, що провокують підвищення артеріального тиску, тому хворим на гіпертонію рекомендується освоїти методи психологічного розвантаження: медитацію, самонавіювання, аутотренінг. Важливо навчитися бачити позитивні сторони речей і працювати над своїм характером, стаючи більш врівноваженим.
  • Відмова від шкідливих звичок. Хворим, які страждають на підвищений АТ, слід відмовитися від шкідливих звичок. Особливу небезпеку для серцево-судинної системи становить куріння, яке збільшує ризик виникнення ішемії. Прийом 50 г алкоголю миттєве провокує підвищення АТ на 5-10 мм рт. ст.

Будьте здорові та бережіть себе і свою родину! З Повагою!

Ваш лікар-терапевт Валковська М.В. 

Перейти до вмісту