Skip to main content

Фізична активність — перший крок до здоров’я

сімейний лікар Плахотніченко С.Л.

Фізична активність так само необхідна для нашого організму, як і дихання. Нам часто доводиться чути про це, але не всі з нас можуть зважитися зробити перший крок до здорового способу життя — збільшити свою щоденну фізичну активність.

Достатня щоденна фізична активність — одна з основних складових здорового способу життя, нарівні з правильним харчуванням і відсутністю шкідливих звичок.

Ніщо так не виснажує і не руйнує наш організм, як нестача руху. Відсутність навантаження і є найважчим та найнебезпечнішим навантаженням для організму. Більшість терапевтів і тих людей, хто вибрав здоровий спосіб життя, не побоюючись змінити своє життя, кажуть: фізичні вправи можуть замінити безліч ліків, але жодні ліки в світі не можуть замінити фізичні вправи. І це сказано не безпідставно.

Регулярна фізична активність: вплив на організм

Давайте подивимося, як впливає регулярна фізична активність на наш організм.

1. Поліпшується імунітет.

Під дією м’язових скорочень, прискорюється циркуляція лімфи лімфатичними судинами. Організм очищається від шлаків, поліпшується робота імунної системи, що підвищує стійкість організму до багатьох інфекцій і важких хвороб.

В будь-якому віці фізична активність допоможе вам поліпшити стан суглобів, зберегти гнучкість і поліпшити амплітуду рухів.

2. Серце працює відмінно, легені та судини стають здоровішими.

Серце людей, які досить активні фізично, зношується набагато повільніше: якщо у звичайної людини серце працює з частотою 60–70 ударів на хвилину, то у тренованої — 50, 40 і менш. Стосовно дихальної системи, що, як відомо, постачає кисень до всіх тканин нашого організму, то легенева тканина втрачає свою еластичність не тільки з віком, але й при малорухливому способі життя. Регулярна фізична активність не тільки сповільнює старіння легенів, але й покращує еластичність кровоносних судин, як наслідок, рівень артеріального тиску приходить у норму.

3. Постава — стрункіша, кістки — міцніші.

Під час виконання фізичних вправ покращується кровообіг, завдяки чому рівень кальцію в кістках буде завжди в межах норми. Крім цього, м’язи стають більш розвиненими, створюючи свого роду «м’язовий скелет», який бере на себе частину зовнішнього навантаження, знижуючи тим самим навантаження на скелет. У фізично активної людини добре розвинені зв’язки та сухожилля, а кістки — міцні.

Особливо це важливо для літніх людей, які мають проблеми з опорно-руховим апаратом: з віком кістки стають ще більш крихкими, і ймовірність перелому при падінні зростає. Пам’ятайте: в будь-якому віці фізична активність допоможе вам поліпшити стан суглобів, підтримувати кісткову масу, попередити остеопороз і переломи, а також зберегти гнучкість і поліпшити амплітуду рухів.

Під час виконання фізичних вправ покращується кровообіг, м’язи стають більш розвиненими, створюючи свого роду «м’язовий скелет». а сила збережуться до старості.

За оцінками фахівців, людина, яка веде сидячий спосіб життя, до 90 років втратить 70% працездатності. А той, хто вибирає фізичну активність, — не більше 30%. Достатні щоденні фізичні навантаження допоможуть вам зберегти до старості 2/3 життєвої сили.

5. Поліпшаться розумові здібності та пам’ять.

Фізична активність розвиває на тільки наші м’язи, а й мозок. Як не дивно, але мозок має значно більшу потребу в кисні, ніж м’язи. А фізичні вправи, особливо на свіжому повітрі, найкращим чином задовольняють цю потребу.

6. Здоровий сон, позбавлення від тривоги та депресії, поліпшення самооцінки.

За оцінками вчених, достатньо 10 хв фізичних вправ у день, щоб сон став міцним і не мучило безсоння. Крім того, зі збільшенням фізичної активності підвищиться й захист від стресу, який, як відомо, виснажує організм. Подолавши стрес, у вас покращиться настрій і підвищиться самооцінка.

Фізична активність із задоволенням

Іноді на те, щоб вибрати свій вид фізичної активності, йдуть роки. Однак пам’ятайте: який би ви не вибрали вид фізичної активності, по-перше, ви повинні отримувати задоволення від занять. По-друге, навантаження не повинні бути виснажливими: занадто великі навантаження передчасно зношують організм, приклад тому — професійні спортсмени.

Який би ви не вибрали вид фізичної активності, ви повинні отримувати задоволення від занять.

По-третє, активний спосіб життя — це те, що входить в «перелік щоденних занять». Тільки в цьому випадку ваше життя зміниться. І, нарешті, по-четверте, вчіться поєднувати повсякденну фізичну активність із спеціальними заняттями з фітнесу, йоги, плавання, кросу тощо — залежно від того, що ви обираєте.

Як збільшити повсякденну фізичну активність

Кращий спосіб перейти до здорового способу життя — здійснювати невеликі зміни. Тим більше, якщо до цього за якимись обставинами ви вели малорухливий спосіб життя, то радикальні зміни будуть стресом для вас.

Збільшити повсякденну фізичну активність також буде корисно і тим, хто занадто зайнятий протягом дня, і немає можливості відвідувати додаткові заняття. Рух в будь-якій формі є корисним для організму. В повсякденному житті існує безліч способів збільшення рухової активності.

  • Більше ходіть пішки.

Вранці по дорозі на роботу чи ввечері після трудового дня пройдіться пішки. Якщо відстань невелика й у вас є час — можете пройти весь шлях, якщо ні — хоча б частину. З часом це стане звичкою, і ви будете раді такій приємній прогулянці, яка, до того ж, дуже корисна для здоров’я.

Якщо у вас є собака, вранці та ввечері під час прогулянки у вас також є можливість не тільки пройтися, але й трохи пробігтися зі своїм вірним другом. Як підсумок — щоденна додаткова рухова активність.

Як збільшити повсякденну фізичну активність. Якщо у вас є собака, вранці та ввечері під час прогулянки у вас також є можливість трохи пробігтися зі своїм вірним другом.

  • Не користуйтесь ліфтом.

Піднімаючись сходами, ви покращуєте свою витривалість і підвищуєте рівень фізичної підготовки. Зробіть підйом сходами пішки своєю звичкою, і це допоможе вам не тільки спалити зайві калорії, але й натренувати м’язи сідниць і ніг.

  • Розминка в перерву.

Якщо на роботі вам доводиться довго сидіти за комп’ютером, то не забувайте щонайменше щогодини робити невелику перерву і розминку для поліпшення кровообігу. Теж стосується вечірнього проведення часу: сидіння біля телевізора не зробить вас здоровішим, а невелика зарядка — так

 

Піднімаючись сходами, ви покращуєте свою витривалість і підвищуєте рівень фізичної підготовки. Зробіть підйом сходами пішки своєю звичкою.

  • Робота по господарству. 

Робота по господарству, чи то прибирання в квартирі, робота в саду або ремонт допомагають поєднати прибирання і фізичну активність, що також важливо.

Погодьтеся, такі прості способи збільшення рухової активності не зажадають яких-небудь особливих зусиль, але, тим не менш, стануть частиною вашої здорового життя. Подумайте, як ще ви можете збільшити свою щоденну фізичну активність і у вас, безсумнівно, знайдеться ще кілька способів.

Перейти до вмісту