День боротьби з алергією
8 липня під усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з алергією. Він був заснований в 2005 році, і його метою стало привернення уваги широкої громадськості до проблеми алергії, акцентування важливості та необхідності дотримання профілактичних та лікувально-діагностичних заходів.
За статистикою, зараз у Світ від тієї чи іншої форми алергії страждають від 20% до 40% людей. Виходить, що приблизно кожен третій житель планети – алергік. І кожні десять років кількість хворих на алергію збільшується вдвічі, і, за прогнозами лікарів, у найближчі роки більше половини населення Землі стануть алергікам.
Як показують дослідження, в нашій країні населення недостатньо інформоване про проблему алергії, але ж їй схильні близько 30% жителів, на жаль, багато хто не усвідомлює, що страждають алергією, часто відносячи її прояву на рахунок інших захворювань. Недостатня інформованість про симптоми і способи лікування можуть привести до серйозних ускладнень.
Алергічний риніт буває трьох видів: сезонний (поліноз), цілорічний і професійний (в залежності від переважання причинно-значущих алергенів). Причина сезонного алергічного риніту – алергія до пилку рослин. Цілорічний риніт найбільш часто викликають алергени житла: домашній пил, кліщі домашнього пилу, таргани, алергени тварин. Варто враховувати, що у більшої частини пацієнтів є чутливість як до сезонних (пилкових), так і «домашнім» (цілорічним) алергенів.
Зменшення контакту з алергеном є першим і необхідним кроком у лікуванні хворих на алергічний риніт. У більшості випадків добитися повного виключення контакту з алергеном неможливо, але в результаті виконання рекомендацій полегшується перебіг захворювання, знижується потреба в ліках.
Всім хворим з алергією слід дотримуватися правил, спрямованих на зменшення концентрації алергенів у житлових приміщеннях. Їх необхідно добре провітрювати, регулярно проводити вологе прибирання. Подушки і ковдри із спеціальних гіпоалергенних матеріалів слід прати щомісяця. Домашніх тварин заводити не рекомендується. Звичайно, при кожному виді алергії існують свої рекомендації по боротьбі із захворюванням. Але щоб визначити алерген і слідувати рекомендаціям щодо зменшення впливу алергену необхідно проконсультуватися з лікарем.
З лікарських засобів на першому місці як і раніше залишаються антигістамінні препарати. Антигістамінні препарати другого покоління високоефективні при лікуванні алергічного риніту: при застосуванні у рекомендованих дозах сонливість і порушення уваги практично відсутні, що відрізняє їх від препаратів першого покоління. Вони ефективні 24 години при прийомі 1 раз на добу. При цьому дезлоратадин має добрий профіль безпеки з точки зору частоти розвитку побічних ефектів, а також взаємодії з їжею та іншими лікарськими препаратами.
Для хворих на алергічний риніт характерна висока частота супутніх захворювань. Алергічний риніт може призвести до розвитку отиту, синуситу і фарингіту. Алергічний кон’юнктивіт найбільш часто діагностується у хворих з алергією до пилку рослин – він зустрічається у 50% пацієнтів з алергічним ринітом. Своєчасна діагностика та правильне лікування може попередити розвиток ускладнень і полегшити їх перебіг.
Бронхіальна астма та алергічний риніт часто поєднуються (у 25% -35% пацієнтів з алергією є бронхіальна астма, а у понад 85% хворих останнім захворюванням виявляються симптоми алергії). Варто відзначити, що при наявності одного з захворювань у пацієнта, його слід обстежити на наявність іншого.