Мамографія

МАМОГРАФІЯ – інформативний метод обстеження для виявлення новоутворень у молочних залозах. Сьогодні це найбільш ефективний і доступний спосіб ранньої діагностики таких патологій, що дає високі шанси на повне одужання! Щоб мамографічне обстеження було максимально інформативним, треба проходити його у певні дні менструального циклу. В які саме – читайте далі.
З якого віку проходити мамографію?
Підступна особливість захворювань молочних залоз – відсутність виражених симптомів і болю. Через це багато жінок звертається на консультацію до мамолога запізно. А від стадії хвороби та розміру пухлини прямо залежить успіх лікування – чим раніше виявлена патологія, тим простіше й легше її вилікувати. Тому важливо регулярно проходити профілактичні обстеження.
Для діагностики грудей у молодих дівчат і жінок до 40 років найбільш ефективним є ультразвукове дослідження. А ось після 40 років через вікові зміни у тканинах молочних залоз обов’язковою є саме мамографія.
Чому так відбувається? Мамографія – це рентгенівський знімок. В молодому віці молочні залози майже повністю складаються зі щільної залозистої тканини. Через це на мамографічному знімку дуже складно розгледіти ущільнення. У 40-45 років в організмі жінки починається інволюція – залозиста тканина замінюється жировою (на знімку вона має прозорий вигляд). Тому мамографія стає інформативною – на контрасті з прозорою жировою тканиною лікар легко може побачити новоутворення.
Це важливо! Мамографічне обстеження треба проходити всім жінкам, починаючи з 40-річного віку, навіть за відсутності скарг чи тривожних симптомів. З 40 років робити мамографію треба один раз на два роки, з 50 років – один раз на рік, так як ризик захворюваності на онкопатологію зростає.
Не бійтеся мамографії. Доза випромінювання під час обстеження невелика, навіть менша, ніж при флюорографії – близько 0,4 мілізіверта за одну процедуру зі скануванням обох залоз. Для порівняння: за годину польоту літаком людина отримує дозу випромінювання 0,1 мілізіверта.
В який день циклу краще робити мамографію?
Її проводять з 10 по 15 день менструального циклу, рахуючи від першого дня менструації. В цей період залозиста тканина грудей вже майже не набрякла і безболісна. Проводити обстеження в критичні дні та безпосередньо перед менструацією небажано.
Менструальний цикл кожної жінки індивідуальний, тому варто враховувати такі моменти:
- якщо цикл короткий (менше ніж 25 днів), діагностику краще проводити на 5-8 день після закінчення виділень;
- якщо цикл тривалий (понад 35 днів), найбільш інформативним дослідження буде в період із 10 по 15 день після початку менструації;
- якщо цикл нерегулярний, мамографію краще робити після повного завершення кров’янистих виділень;
- під час клімаксу та за умови відсутності менструацій дослідження можна проводити в будь-який день.
Як пройти мамографію у КНП «МП №21» ХМР
Мамографія доступна всім жінкам від 40 років. Щоб зробити мамографію, у вас повинно бути електронне направлення від сімейного лікаря або гінеколога.
Обстеження проводиться на 7 поверсі закладу, кабінет 705
Попередній запис у реєстратурі поліклініки за телефонами: 725-13-96;
093-35-241-97. Результати досліджень цифрової мамографії зберігаються на електронному носії. Висновок лікаря-рентгенолога видається на паперовому носії не пізніше двох після обстеження. Питання подальшого скеровування пацієнта, у разі необхідності, до лікаря-мамолога, вирішуються сімейним лікарем або лікарем-терапевтом.
Як проходить процедура?
Під час мамографії рентгенівський апарат затискає груди між двома пластинами. Під час цього процесу може з’явитися невеликий дискомфорт, але це не больові відчуття. Якщо у вас з’явилися больові відчуття, обов’язково скажіть про це лікарю.
Перевагами мамографії є можливість виявити пухлину на ранній стадії, виявити новоутворення, яке не відчутне під час пальпації, отримати хорошу візуалізацію тканин грудей для визначення подальшої тактики лікування.
Показання до проведення мамографії
- відчуваються ущільнення та вузлові утворення при пальпації молочної залози;
- при масажі грудей або натисканні на них ви відчуваєте біль і це не пов’язано з чутливістю під час менструації;
- форма або контури залози змінилися, ліва і права залози помітно асиметричні;
- шкіра в області залози червоніє або ущільнена, а також збільшилася її чутливість в окремих місцях.
Протипоказання
Мамографія протипоказана жінкам, які виношують дитину чи годують малюка. Відносне протипоказання стосується жінок до 35-річного віку.
Як підготуватися до мамографії
Дослідження краще запланувати на час, коли груди найменш схильні до змін. До настання менопаузи найкращим часом для проведення мамографії є тиждень після менструації.
Не використовуйте дезодорант перед мамографією. Уникайте використання дезодорантів, антиперспірантів, порошків, лосьйонів, кремів або парфумів під руками або на грудях. Це може спотворити результати дослідження.
Якщо лікар виявить зони, які викликають занепокоєння, він може призначити додаткове дослідження (УЗД). У деяких ситуаціях потрібно провести магнітно-резонансну томографію (МРТ), яка дозволить уточнити результати.
Мамографія – це найкращий спосіб своєчасної діагностики патологій молочних залоз. Скористайтеся цією можливістю та потурбуйтеся про своє здоров’я!