Skip to main content

ВЛИВ НАРКОТИКІВ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Наркоманія (грець, narkotikos – приголомшуючий і mania – безумство, шаленство) – “ейфорікоманія” – це неконтрольований потяг до речовин, які впливають на центральну нервову систему, викликаючи стан штучного психологічного та фізичного благополуччя, аналгезії, сп’яніння аж до наркотичного сну.

Групи факторів, які сприяють виникненню наркоманії:

  • соціальні;
  • медико-біологічні;
  • психофізіологічні.

Соціальні фактори – спосіб життя, порушення взаємодії особистості та навколишнього середовища, зубожіння, невпевненість у майбутньому, низький освітній та культурний рівень, неповна або конфліктна сім’я, безробіття та інші, що призводять до “соціальної дезадаптації”.

Медико-біологічні фактори обумовлені особливостями обміну речовин, зокрема швидкістю та якістю дезінтоксикації цих процесів, недоліками в роботі печінки, нирок, системи кровообігу та дихальної системи.

Психофізіологічні фактори, впливають на швидкість виникнення наркотичної залежності. Перш за все, у людини, що вживає наркотик формується психологічна залежність, (ще до фізичної), яка не піддається медикаментозному лікуванню. Вона ж є і останнім симптомом на шляху до одужання.

Діагноз “наркоманія” ставлять лише тоді, коли захворювання виникло від вживання засобів, які внесені до офіційного списку наркотичних речовин.

У суто психологічному плані в основі пристрасті до наркотиків є прагнення до зниження напруги та почуття тривоги, до втечі від проблем, пов’язаних з дійсністю. У багатьох випадках до вживання наркотиків призводять поганий настрій, невпевненість у собі, особливо у психічно неврівноважених підлітків. Повторне вживання наркотику закріплює звичку, механізмом формування якої є умовний рефлекс.

Виникнення наркоманії пов’язане з ілюзорним “стимулюючим” ефектом, який мають наркотики. Встановлено, що чим більший ейфорійним ефект мають наркотичні речовини, тим швидше розвиваються звикання та пристрасть до них.

Однією з умов розвитку наркоманії є відсутність спеціальних знань у людини та нерозуміння тієї великої небезпеки, яку таїть у собі вживання наркотиків. Близько 50-80% всіх наркоманів вперше спробували наркотики виключно через цікавість.

Розвиваються три основні клінічні феномена вживання наркотиків:

  1. психічна залежність, яка полягає в тому, що людина не може прожити без наркотику. З часом психічна залежність зростає, і, відповідно, збільшуються дози наркотику;
  2. фізична залежність, яка полягає в тому, що в результаті більш чи менш тривалого прийому, наркотик стає частиною обміну речовин, і організм уже не здатний обходитися без нього. Якщо наркоман припиняє вживати наркотики, він відчуває сильні фізичні муки. Виникає особливий психічний і фізичний стан, який називається абстинентний синдром. Щоб ліквідувати прояви абстиненції, наркоман приймає кожен раз більші дози наркотику;
  3. зростання витривалості (толерантності) до приймання наркотику, тобто наркомани зі стажем приймають більші дози наркотику, ніж на початковому етапі.

Психічна залежність характерна для всіх різновидів наркоманії та токсикоманії, чого не можна впевнено сказати про фізичну залежність, яка не завжди виявляється досить чітко. Психічна залежність переважно виникає раніше, ніж фізична, її прояв стійкий та тривалий, вона важко піддається лікуванню і є основною причиною відновлення приймання наркотиків після проведеного лікування. У зв’язку з цим “основною” та обов’язковою ознакою наркоманії слід вважати саме психічну залежність. Наркоманія, як тяжкий хворобливий стан і набута звичка, обов’язково призводить до психічної та фізичної деградації людини і в кінцевому підсумку – до смерті.

При постійному, вживанні наркотиків виникає хронічне наркотичне отруєння, яке служить причиною розладу функцій багатьох органів та систем організму, особливо центральної нервової системи. Тому наркоманія вважається хронічним нервово-психічним захворюванням. Вона поступово призводить до психічного розладу, пов’язаного зі звуженням кола інтересів, швидкої зміни настрою, зниження працездатності, погіршення пам’яті та втрати почуття відповідальності.

Наслідки наркоманії:

  • демографічні:
  • висока смертність;
  • народження наркозалежних дітей, від матерів, які вживали наркотики.

Медичні:

  • погіршення стану здоров’я населення;
  • поширення небезпечних хвороб – СНІД, гепатит;
  • збільшення рівня психічної патології;
  • підвищення потреби в спеціалізованій стаціонарній медичній допомозі.

Одним з небезпечних видів наркоманії є токсикоманія, що пов’язана з вживанням речовин, які є у вільному продажу та не віднесені до наркотичних. Часто токсикоманами стають алкоголіки, особи похилого віку, підлітки, починаючи вдихати пари хімічних речовин, препарати побутової хімії і закінчуючи алкоголем у поєднанні з транквілізаторами. Захворюваність та поширеність токсикоманії швидко зростають.

Основною ланкою лікувально-профілактичної допомоги є наркологічний диспансер. Це організаційно-методичний центр, який надає соціальну та медичну допомогу хворим на алкоголізм, наркоманію, токсикоманію. Діяльність нових об’єднань “Анонімних наркоманів” також дуже доцільна. Безцінним є досвід хворих, які вилікувалися від згубної пристрасті.

Найбільш ефективними методами боротьби є не заборонні, обмежувальні, а тривалі загальнодержавні та суспільні заходи щодо формування здорового способу життя, спрямовані в першу чергу на дітей, підлітків та молодь.

Своєчасно звертайтесь за медичною та психосоціальною допомогою

КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер», вул. Очаківська, 15,

Email-onardis@ukrpost.net

Слобідський наркокабінет (057)738-04-64.

Харківський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, пл. Свободи, 5, Держпром, 6-й під’їзд, 9-й поверх, офіс 47, (057)705-08-95.

Харківський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді “Довіра”, пл. Свободи, 5, Держпром, 6-й під’їзд, 6-й поверх, (057)705-61-64, (057)705-61-63.

Екстрена медична допомога по м. Харкову, 103, (057)715-33-39 (“Швидка медична допомога”); (057)734-91-12 (довідкове бюро “Швидкої медичної допомоги”).

Національна ліга психотерапії, психосоматики і медичної психології України (медико-психологічна допомога), (057)349-44-23.

Лікар-невропатолог Н.С. Мірошніченко

Перейти до вмісту