Skip to main content

6 березня відзначається Всесвітній день боротьби з глаукомою

Глаукома – захворювання, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску. Звуженням поля зору.

 У здоровому оці постійно підтримується певний тиск  завдяки балансу припливу та відтоку рідини. При глаукомі порушується її циркуляція. Вона накопичується, і внутрішньоочний тиск починає зростати. Зоровий нерв та інші структури ока зазнають підвищеного навантаження, порушується кровопостачання ока. Внаслідок чого очний нерв атрофується, і зорові сигнали перестають надходити до головного мозку.

  У сучасній офтальмології термін «глаукома» об’єднує групу захворювань, які мають різне походження, але спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ), звуження поля зору, розвиток атрофії зорового нерва. Захворювання на глаукому може прогресувати з різною швидкістю. Раннє її виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.

 Перша, початкова стадія. Ознаками глаукоми на ранній стадії є поява сліпої плями, що заважає погляду, при нормальному периферичному зорі Друга, розвинена стадія. Характеризується стійким звуженням поля зору з внутрішнього (носового) боку. Третя стадія —  відзначається звуження поля зору з різних боків або збереження деяких його ділянок. Четверта, термінальна стадія. Характеризується  втратою предметного зору зі збереженням світловідчуття, або повною втратою зору, сліпотою.

  Глаукома може виникнути у будь-якому віці, але найчастіше з’являється у літніх людей після 40 років. В групі ризику родичі хворих на глаукому; люди після 40 років, у яких внутрішньоочний тиск знаходиться у верхній межі норми; люди з високим ступенем короткозорості після 40-50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років); люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїт, іридоцикліт); люди старше 60-70 років, які навіть не пред’являють скарг на очі; люди з діабетом, ендокринними, нервовими та серцево-судинними захворюваннями; люди, які проходять тривалий курс лікування гормональними препаратами; люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку; люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском. 

 Підступність глаукоми у тому, що на початкових етапах вона може протікати абсолютно безсимптомно, а зорові функції тим часом втрачаються. Початок захворювання рідко вдається встановити, процес повільно та непомітно прогресує до певного стану.

Існують симптоми, на які варто звернути увагу, та при їх наявності, терміново звернутись до лікаря, оскільки вони можуть свідчити про наявність глаукоми:

-“Літаючі мушки” перед очима

-“Райдужні кола” навколо джерела світла при погляді на нього

-Затуманювання зору,часта зміна окулярів,зменшення поля зору по переферія

Раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – ось складові успіху в боротьбі з цим підступним захворюванням.

Для діагностики глаукоми необхідно перевірити зір, поле зору, стан зорового нерва та виміряти ВОТ.

Перейти до вмісту